امام خامنه اي : کنگره شهداي دانشجو ، ادامه حرکت جهادي و ادامه شهادت است.

شهید چراغچی با تکیه بر اصل ولایت در میدان نبرد نقش آفرینی می‌کرد...

مشاور رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: شهید چراغچی به معنای واقعی ذوب در ولایت بود، این شهید والامقام با دلدادگی به همین اصل راه خود را در میدان نبرد باز می کرد و دشمن را در یک حرکت نابود می ساخت.

سردار سرتيپ پاسدار حاج مرتضی قربانی شب گذشته همزمان با سالروز عملیات رمضان با حضور در منزل سردار شهید ولی‌الله چراغچی قائم مقام لشکر 5 نصر با خانواده این شهید والامقام دیدار و گفت‌وگو کرد.
در این دیدار حجت الاسلام ماندگاری رئیس موسسه روایت سیره شهدا و تنی چند از مسئولین نظامی و غیر نظامی نیز حضور داشتند.


سردار قربانی در این دیدار ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید چراغچی و یادآوری رشادت‌ها و حماسه آفرینی‌های این شهید والامقام اظهار داشت: شهدا چشم و چراغ این مرز و بوم هستند و باید با تکریم و تعظیم به خانواده های این غیورمردان یادشان را همواره در دل خود زنده نگه داریم.


وی افزود: شهید چراغچی به معنای واقعی ذوب در ولایت بود، این شهید والامقام با دلدادگی به همین اصل راه خود را در میدان نبرد باز می کرد و دشمن را در یک حرکت نابود می ساخت.


مشاور رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: بی شک شهید چراغچی را می توان یکی از فرماندهان دلیر و بی چون و چرای هشت سال دفاع مقدس دانست چرا که با قدرت تمام ماموریت ها و عملیات ها را می پذیرفت و آنها را به اتمام می رساند.


وی افزود: با وجود شرایط سخت جبهه و جنگ به ویژه در روزهای آغازین این نبرد نابرابر، هیچگاه شهیدان و رزمندگانی مانند ولی الله چراغچی از پای ننشستند و تا آخرین قطره خون خود برای این نظام ولایی ایستادگی کردند.


سردار قربانی افزود: با وجود اینکه در ظاهر برخی از عملیات‌های شهید چراغچی با شکست مواجه میشد ولی همین شکست ها سرآغاز پیروزی هایی بزرگ برای مختل کردن نیروهای عراقی در جنگ شد، بی شک نقش شهید چراغچی در این راه بسیار اثر گذار بود.


در پایان این دیدار از خانواده این شهید والامقام تقدیر و تجلیل شد.

گفتني است شهيد چراغچي دانشجوي رشته رياضي دانشگاه بيرجند در سال 56 بود که در سال 1358- 1357 با تعطیلی دانشگاه‌ها فعالیت خود را در ارتش آغاز کرد و در کلاس‌های نظامی به تعلیم افراد ‌پرداخت. در همین سال‌ها بود که با تشکیل سپاه،  وارد   این ارگان  شد  و درس و دانشگاه را رها کرد. با آغاز اولین خیانت‌های داخلی  ضد انقلاب در گنبد، به این منطقه رفت و از خود در آنجا دلاوری‌ها به جا گذاشت. با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به جبهه‌های نبرد شتافت.

مسئولیت‌های او در جبهه عبارتست از: فرمانده گردان، مسئول طرح و عملیات منطقه 6 سپاه، مسئول طرح و عملیات نصر 5 خراسان و قائم مقام فرمانده لشکر 5 نصر. به اعتراف برادران همسنگرش پست‌ها و مقام‌هایی که به او تفویض می شد، از او انسانی مصمم‌تر می‌ساخت.

سر انجام ولی الله چراغچی در عملیات ظفر آفرین بدر بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سر مجروح شد و در بیمارستان شهدای تهران بستری گردید  و  پس از 23 روز بیهوشی، سرانجام در 18 فروردین ماه سال 1364 به درجه رفیع شهادت نایل گشت و پیکر مطهرش در گلزار شهدای بهشت رضا (ع) مشهد آرام گرفت.

**کنگره شهداي دانشجوي استان خراسان رضوي**

 

11