امام خامنه اي : کنگره شهداي دانشجو ، ادامه حرکت جهادي و ادامه شهادت است.

شهید محمد فاضل
شهید محمد فاضل
 • نام دانشگاه : صنعتي شريف

 • سال ورود : 1357

 • نام پدر : محمد حسين

 • رشته تحصیلی : مهندسي صنايع

 • مقطع : كارشناسي

 • محل زندگی : سبزوار

 • تاریخ تولد : 2/2/1338

 • محل شهادت : هويزه

 • تاریخ شهادت : 16/10/1359

 • عملیات: حماسه هويزه

 • محل دفن : هويزه

 • وضعیت تأهل : مجرد

زندگی نامه

زندگینامه دانشجوی پیرو خط امام وشهید حماسه هویزه

محمد فرزند محمدحسین در ۱۳۳۸/۲/۲ در شهرستان سبزوار دیده به جهان گشود.پس از گذراندن دوران تحصیل در دبستان، راهنمایی و دبیرستان مدرک دیپلم خود را در رشته‌ی ریاضی دریافت کرد و ابتدا در دانشگاه مشهد قبول شد، ولی به علت فعالیت‌های سیاسی بیش از چهار واحد نگذراند و بعد چون تهران را برای ادامه‌ی فعالیت مناسب‌‌تر می‌‌دید، مجدداً با شرکت در کنکور، در دانشگاه صنعتی شریف در رشته‌ی صنایع پذیرفته شد. وی در طول دوران تحصیلی خود محصلی ممتاز بوددرعلم و تقوی حسن شهرت داشت. وی مورد احترام مردم شهرستان سبزوار بود و در جریانات پیش از انقلاب در جهت پیروزی انقلاب اسلامی ایران سهم عمده ای داشت جمله معروف او درمورد انقلاب گویای این نقش است(اصل،انقلاب است-اصل انقلاب،امام است .تداوم انقلاب ،پیروی خط امام است پیروی خط امام ،حفظ خون شهداست)

. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، فاضل در پاسخ به ندای امام خمینی (ره) در تابستان سال ۱۳۵۸ به همت چند تن از دوستانش ، جهادسازندگی را در سبزوار تشکیل داد و خود برای فعالیت در روستاهای محروم سبزوار به همراهی برادران جهادسازندگی به منطقه‌ی دوچاهی ، روستایی در کویر رفت ؛ جایی که مردم از ابتدایی‌ترین وسایل زندگی نیز محروم بودند. وی در جهادسازندگی و سپاه فعالیت عمده داشت و جزو دانشجویان پیرو خط امام (ره) بود. او همچنین در جریان تسخیر لانه‌ی جاسوسی سهیم بود و در فعالیت‌های سیاسی _ اجتماعی شرکت می‌جست. وی جزوه‌ای نیز تحت عنوان «عراق در جولانگاه بعث» چاپ نمود. در آبان ماه سال ۱۳۵۹ با جمعی ازدانشجویان برای ملاقات امام خمینی (ره )به قم رفتند و امام در ضمن سخنانی، آنان رابرای رفتن به جبهه تشویق نمودند

تقريبا يك سال از تسخير لانه جاسوسي گذشته بود كه محمد فاضل در حدودآبان ماه 1359راهي خوزستان شد.دراهواز نوعي از مبارزه باستون پنجم دشمن را تجربه كرد.بادوستانش در سوسنگرد مستقر شد.پايگاهشان در مدرسه اي بود.جمعي از نخبگان با محمد بودند،.شهيدان گروه اخلاص حسن فتاحي ثاني،مجيد كريمي،مجيد مهدوي و سيد مصطفي مختاري از سبزوارهمراه شهيد محمدفاضل بودند.به سبب شايستگي ها ،صداقت،ايثار و فداكاري به گروه اخلاص مشهور شدندو سرمشق دفتر عشق،در مدرسه اخلاص،محمد بود.نزدیک دو ماه و نیم در سنگرهای سوسنگرد با حملات چریکی به همراهی سایر برادران بسیج و پاسدار، ضربات سنگینی به نیروهای عراقی وارد کردند. در تاریخ ۱۳۵۹/۱۰/۱۵ که ارتش در آبادان و خرمشهر به ارتش بعثی حمله کرد ، این جوانان هم از ارتش تقاضا می‌کنند که در جبهه مشارکت کنند ؛ اما ارتش قبول نمی‌کند. روز بعد ۱۳۵۹/۱۰/۱۶ تمامی این دانشجویان رزمنده در کمال شهامت در هویزه تعدادی تانک و نفربر را منهدم می‌کنند و دشمن عقب‌نشینی می‌کندوبه طرف دشمن پیشروی می‌کنند. ولی آن‌ها توسط نیروهای عراقی محاصره می‌شوند.گروه اخلاص به فرماندهی دانشجوی شهید، سیدحسین علم الهدی در حالی که تجهیزات نظامی زیادی در اختیار نداشتند، همه ي توان و وجود خويش را در طبق اخلاص نهاده ود رراه دفاع از ایران اسلامی ، مظلومانه به شهادت رسیدند . قبور مطهر شان در هویزه سند حقانیت آنان است.

محمد فاضل نیز در این محاصره در تاریخ ۱۶/۱۰/۱۳۵۹ در هویزه به همراه دیگر یاران امام تا آخرین لحظه مقاومت کرد و در سن ۲۱ سالگی به شهادت نایل آمد.


کاربر گرامی در صورتی که از شهید مورد نظر اطلاعاتی در دست دارید، جهت تکمیل اطلاعات این شهید لطفا از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید