امام خامنه اي : کنگره شهداي دانشجو ، ادامه حرکت جهادي و ادامه شهادت است.

شهید حسن آقاسی زاده شعرباف
شهید حسن آقاسی زاده شعرباف
 • نام دانشگاه : تورنتو-كانادا

 • سال ورود : 1356

 • نام پدر : تقي

 • رشته تحصیلی : مهندسي عمران-گرايش سازه

 • مقطع : كارشناسي ارشد

 • محل زندگی : مشهد

 • تاریخ تولد : 38/1/1

 • محل شهادت : ماووت

 • تاریخ شهادت : 66/7/28

 • عملیات: مهندسی رزمی

 • محل دفن : حرم مطهررضوي

 • وضعیت تأهل : متاهل

زندگی نامه

شهيد اقاسي زاده درتاریخ 1 / 1 / 1338 اول فروردین ماه یک هزار و سیصد و سی و هشت در مشهد چشم به جهان گشود.

آقاسی زاده با طی کردن چند سال تحصیلی به طور جهشی در مقاطع دبستان و دبیرستان دیپلم را با بالاترین معدل در سال 1356 دریافت کرد و به پیشنهاد آموزش و پرورش برای ادامه تحصیل عازم کانادا شد .

با شروع انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی آرام نگرفت . آقاسی زاده از هر فرصتی برای رساندن حقانیت و مظلومیت انقلاب اسلامی دریغ نداشت . هنوز انقلاب اسلامی به پیروزی نرسیده بود . امام خمینی (ره) در پاریس بودند که درسش را نیمه تمام گذاشت و با تعدادی از دانشجویان مسلمان ایرانی از قاره ی آمریکا به قاره اروپا رفتند تا از امام (ره) سوال نمایند درس را تمام کنند یا همراه ایشان برای ادامه مبارزه به تهران بروند ؟

از آن جا که اوج مصاحبه های خبرنگاران با امام بود . دفتر امام (ره) وقتی مطلع شدند که دانشجویان از کانادا آمدند و مسلط به چند زبان هستند ، سیل مصاحبه با خبرنگاران و ترجمه را به طرف آنها گسیل دادند . یک روز امام (ره) همه دانشجویان را در (نوفل لوشاتو ) جمع کردند . یکی یکی از آنها سوال کردند . " خود را معرفی کنید . از کجا آمده اید ؟ شغلتان چیست ؟ چطور به اینجا آمده اید ؟ "

وقتی امام فهمیدند اینها دانشجو هستند به آنها فرمودند : " همگی برگردید و ادامه تحصیل بدهید . ما در آینده ی نزدیک به وجود شما احتیاج داریم . بروید و حتی اگر توانستید از ترمهای تابستانی استفاده کنید و زمان تحصیل را کمتر کنید . در آینده نزدیک شما باید بیایید ایران و جایگرین طاغوتیها بشوید . حتما بروید از این لحظه یک آن هم تاخیر جایز نیست .

" آقاسی زاده به محض کسب تکلیف به کانادا بازگشت و طبق فرمان مرادش چنان شتابی در کسب علوم گرفت که با ترمهای تابستانی و واحدهای اضافی مدارک لیسانس و فوق لیسانس در رشته سازه ها و پل سازی با تز سایتهای موشکی در مدت 5 سال با معدل بالا در دانشگاه (تورنتو ) کانادا را دریافت کرد . طوری که کارشناسان و نخبگان کانادا از این واقعه متعجب شدند و با اعزام خبرنگاران مختلف از او درخواست اقامت کردند . پیشنهاد حقوق بالایی را به او دادند ولی نکته ی اصلی معمای حقیر این جاست که ایشان گفت :

" باید به ایران برگردم و به ملتم خدمت کنم . مدیون آنها هستم . "

آنها هم به بهانه های مختلف از تحویل مدرک تحصیلی خودداری کردند . سردار شهید از دریافت مدرک چشم پوشی کرد و چند سال بعد از بازگشت به ایران ناچار شدند مدرک تحصیلی را برایش به آموزش عالی ارسال کنند .

سال 1361 به محض ورود به ایران در جمع سبزپوشان سپاه پاسداران قرار گرفت . او که گوش به فرمان امام بود اولویت خدمت را به جبهه های حق علیه باطل داد و بعد از مدتی به لحاظ شایستگی در مسئولیت معاونت فنی قرارگاه خاتم الانبیا(ص) مشغول ادامه فعالیت شد .

حضور فعال در عملیاتهای (رمضان -محرم - خیبر - بدر - والفجرها از 1 تا 9- کربلا از 1 تا 10 - کل فتح ها - مهران - نصر 1 تا 8 )قسمتی از رشادت این سردار سپاه اسلام است.

مهندس فروزنده یکی از فرماندهان وقت مهندسی قرارگاه می گویند :

" من از او چه بگویم : او در اجرای 2400 پروژه کوچک و بزرگ در صحنه های مختلف دفاع مقدس شرکت داشت . "

شهید آقاسی زاده زمانی را مشغول به تحصیل در کانادا بود که دانشگاههای کشور با شروع انقلاب اسلامی تعطیل شده بود و سطوح علمی مناسبی در دانشگاههای کشور نبود .

آری چه صادقانه و با ثبات قدم شهدا مسیر مبارزه و تکلیف را پیمودند . مهندس آقاسی زاده با آن همه فن و آموزه های فناوری روز از تمام خواست های مادی و موقعیت ها و جایگاههای پیشنهادی غرب چشم پوشی کرده و با وجود ضعف مدیریتی کشور در سال 1361 و مشکلات اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و نظامی لحظه ای ماندن در غرب را به مصلحت انقلاب اسلامی نمی داند و دشمن را در حسرت ماندن حتی یک روز جدا از میهن اسلامی و ملت شریف نگه می دارد و اجر و استقامت و پایمردی و تبعیت از ولی امر خود را در بیست و هشتم مهرماه سال 1366 دریافت و با مدال شهادت در محضر حق مأوا گرفت .


کاربر گرامی در صورتی که از شهید مورد نظر اطلاعاتی در دست دارید، جهت تکمیل اطلاعات این شهید لطفا از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید