امام خامنه اي : کنگره شهداي دانشجو ، ادامه حرکت جهادي و ادامه شهادت است.

شهید عبدالله مشیری زاده
شهید عبدالله مشیری زاده
 • نام دانشگاه : دانشگاه تهران

 • سال ورود :

 • نام پدر : محمدحسين

 • رشته تحصیلی :

 • مقطع :

 • محل زندگی : سبزوار

 • تاریخ تولد : 48/8/17

 • محل شهادت : شلمچه

 • تاریخ شهادت : 65/10/19

 • عملیات: کربلای 5

 • محل دفن : سبزوار- روستای صدخرو

 • وضعیت تأهل :

زندگی نامه

شهیدعبدا... مشیری زاده فرزندمحمدحسین سال 1348 در روستای صدخرو دیده به جهان گشود و از همان ابتدای تولد در بستر خانواده ای مؤمن و دوستدار ائمه به رشد خویش ادامه داد .

 اوهم چون پدربزرگوارش آرام و متین بود و بسیار تواضع نشان می داد ، از حسن کنجکاوی مناسبی برخوردار بودوسعی می کردمجهولات خودرابه علم وآگاهی مبدل نماید . تلاشگری او در همه صحنه های زندگی موردتوجه قرارمی گرفت وبرای دوستان خودراهنمایی درست اندیش وباتجربه قلمداد شده بود. در اطاعت پدر و مادر اندکی درنگ نداشت و همواره به بزرگتر از خود به دیده احترام می نگریست .

 دوره ابتدایی و راهنمایی راباموفقیت درصدخروسپری نمودوهمواره نام خودرابعنوان دانش آموزی پرتلاش و پی گیر در ذهن معلمان به ثبت می رساند .

 در دوره راهنمایی علاقه خاص خود را به قرائت مزین قرآن نشان می داد و براین مهم ممارست داشت وی از کسانی بود که خواندنش و صوتش مورد توجه و الگوی دیگر دانش آموزان قرار می گرفت و هـمـواره همپای مـعـلم به پیش می رفت . از آنـجـا که دوران تحصیـل در راهنمـایی وی هـمـزمـان با جنگ تحمیلی بود نسبت به ثبت مطالب مربوط به جنگ ، شهید ، ایثارگری و... توجه ویــژه ای نشــان می داد و همین فعالیت او باعث شده بود انشاء های قوی و پرمحتوایی برای مسایل ارزشی بنویسد .

 از طرفی پایه گذاری و تأسیس هیأتی عزادار از نوجوانان و جوانان ملتمس آقا علی اکبر حسین(ع) توسـط وابستگان نزدیک وی بـاعث شد که در متن فعالیتهای اجـرایی و مدیریتی این مجموعه قرار گیرد و برای آماده کردن خود برای نوحه خوانی و مرثیه سرایی اهتمامی وافر داشته باشد. آنچه که در اذهان دوستان و نزدیک وی جاودان است .

 حـرکتهای مخلصانـه وی در برای بـرگـزاری هـر چه مطلـوب تـر مـراسـم هـای عــزاداری سـرور شهیدان حضرت امام حسیـن (ع) و نوحه سرایی های اولیه اوست که نشان از علاقــه مـنـدی وی به ائمه معصوم می باشد وی جدیدترین مطالب و نوحه های پخش شده از رادیو و تلویزیون را یادداشت و با خود زمزمه می کرد و گاهی در اختیار دیگران می گذاشت . وی از فعالین حرکت های فرهنگی در بسیج روستا بود و سعی می کرد بالاترین توان خود را در برای اشاعه دین و تبلیغ دفاع مقدس بکار برد .

 وی ظاهـری پسندیده و مقیـد به رعـایت مسایل شرع داشت و هیچگاه رفتارهای سبکی از وی دیده نشد و کلام ناموزونی بر زبان نیاورد .

 پس از اتمام دوره راهنمایی و آمادگی برای تحصیل در دوره متوسطه رشته کشاورزی را انتخاب نمود زیرا به اعتقاد وی کشور به متخصص در این زمینه سخت نیازمند است .

 آنزمان هنرستان کشاورزی در مشهد فعال بود لذا شهید عزیز به مشهد عزیمت نمود و دانش آموز دانشسرای کشاورزی مشهد شنـاختـه شد و پـس از فـراگیری علــوم پایه در گرایش ماشین آلات به ادامه فعالیت پرداخت .

 در دوران تحصیل عضو فعال بسیج هنرستان بود و در تجمعهای دانش آموزش حضوری فعال و رهبرانه داشت در نمازها ذکرهای موزونی تلاوت می کرد و مرتبط کننده قلبها بسوی خدا بود .

 درسال سوم هنرستان ودر حین فراگیری علوم ، خواست به ندای رهبر بزرگوارش لبیک گفته باشد و در مجموعه یاران امام (عج ) قرارگیرد لذا با توجه به احترامی که به پدر و مادر داشت به روستا عـزیمـت کرد تـا رضـایـت والـدیـن را جـلـب نـمـایـد و سـپـس بـه خـیـل رزمـنـدگان اسلام بپیوندد ، پس از کسب رضایت از طریق لشکر 21 امام رضا به جبهه های جنوب اعزام گردید و پس از چندی رشادت و دلاوری افتخار شرکت در عملیات کربلای 5 را از آن خـود نمود و در تاریخ نوزدهم دی ماه 1365 تن مطهر او اصابت ترکش دشمن ستمکار را تجربه کرد و شربت شهادت نوشید . در تشییع جنازه این شهید نوجوان،دوستان ویارانش غربیانه گریستند و بیاد آن همه اخلاص ، محبت و تواضع او اشک ریختند . شهـادت جانسـوز وی دل همشهریـان خود را بدرد آورد و کینه دشمن طمعکار بیشتر بدلها نشست . صوت قرآن او در مراسم شهید یاد و خاطره اش را زند می کرد و نشان از عروج یکی دیگر از یاران خدا و پیامبر بود. راه او پر رهر و خاطره اش جاودان باد .


کاربر گرامی در صورتی که از شهید مورد نظر اطلاعاتی در دست دارید، جهت تکمیل اطلاعات این شهید لطفا از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید